Sprowadzenie zwłok z zagranicy.
Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na przewóz zwłok / szczątków ludzkich
Kogo dotyczy
Prawo do sprowadzenia zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie: pozostały małżonek(ka), krewni zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), krewni wstępni (rodzice, dziadkowie), krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa (rodzeństwo, ciotki, stryjowie, kuzynowie) oraz powinowaci w linii prostej do 1 stopnia (teściowie, zięć, synowa). Wniosek o wydanie pozwolenia na sprowadzenie zwłok z zagranicy w imieniu osoby spokrewnionej może złożyć także upoważniona osoba lub firma pogrzebowa. Upoważnienie powinno zostać dołączone do wniosku wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej.
Czas realizacji
Pozwolenie na sprowadzenie zwłok i szczątków ludzkich z zagranicy wydaje Starosta właściwy ze względu na miejsce, w którym zwłoki i szczątki mają być pochowane. Pozwolenie jest wydawane po porozumieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od złożenia wniosku o wydanie pozwolenia.
Wymagane dokumenty
Aby uzyskać pozwolenie na sprowadzenie zwłok/szczątków ludzkich z zagranicy należy złożyć wniosek do Starosty, który powinien zawierać następujące dane:
1. nazwisko, imię lub imiona, nazwisko rodowe, datę i miejsce urodzenia, ostatnie miejsce zamieszkania osoby zmarłej,
2. datę i miejsce zgonu,
3. miejsce, z którego zwłoki albo szczątki ludzkie zostaną przewiezione,
4. miejsce pochówku,
5. środek transportu, którym zostaną przewiezione zwłoki lub szczątki ludzkie,
6. nazwisko, imię lub imiona, adres zamieszkania wnioskodawcy.
Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
1. Akt zgonu lub inny dokument urzędowy stwierdzający zgon, przetłumaczony na język polski;
2. Pełnomocnictwo (wymagane w przypadku braku pokrewieństwa z osobą zmarłą) wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej w kwocie 17,00 zł;
3. Oświadczenie o byciu osobą uprawnioną i braku choroby zakaźnej u osoby zmarłej;
4. Potwierdzenie, z właściwej dla miejsca planowanego pochówku Parafii, że możliwy jest pochówek na lokalnym cmentarzu.
W przypadku nieokreślenia przyczyny zgonu w akcie zgonu lub innym dokumencie urzędowym stwierdzającym zgon, do wniosku dołącza się dokument urzędowy stwierdzający wykluczenie, jako przyczyny zgonu choroby zakaźnej wymienionej w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 3a ww. ustawy.
Opłaty
Złożenie wniosku i wydanie decyzji nie podlegają opłacie. Opłata skarbowa występuje w przypadku złożenia pełnomocnictwa – 17,00 zł od dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpisu, wypisu lub kopii. Opłaty skarbowe prosimy uiszczać na konto Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Mazowieckim: Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Łomiankach, nr konta: 35 8009 1062 0016 4119 2007 0001.
Tryb odwoławczy
14 dni od dnia doręczenia decyzji
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1947 z późn. zm.).
Dodatkowe informacje
Komórka merytoryczna odpowiedzialna za realizację sprawy:
Zespół Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim, pokój 208a, drugie piętro. Zespół pracuje w poniedziałek od 8 do 17, od wtorku do czwartku w godzinach 8 – 16 i w piątek od 8 do 15. Numer telefonu: 22-765-32-09, adres e-mail: p.lempicka@nowodworski.pl, h.gorska@nowodworski.pl.
Wzory dokumentów dostępne są do pobrania na stronie internetowej www.bip.nowodworski.pl w zakładce Poradnik klienta – Zespół Promocji i Spraw Społecznych.
Dokumenty można składać także przesyłając na nr fax 22 765-32-01, pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@nowodworski.pl lub dostarczyć osobiście do Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Ignacego Paderewskiego 1B, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki.