Zakup prawa własności.
Wniosek o sprzedaż prawa własności nieruchomości użytkownikowi wieczystemu
Kogo dotyczy
Użytkownicy wieczyści chcący nabyć prawo własności nieruchomości
Czas realizacji
Do 3 miesięcy od daty złożenia kompletu dokumentów. Termin udzielenia odpowiedzi może zostać wydłużony w przypadku wpływu dużej ilości wniosków. Sprawa rozstrzygana jest w trybie cywilnoprawnym i obowiązujące przepisy nie określają wiążących terminów na załatwienie wniosków. Terminy wynikające z Kpa nie mają zastosowania.
Wymagane dokumenty
Pisemny wniosek o sprzedaż prawa własności nieruchomości, składany przez wszystkich współużytkowników wieczystych.
Dokument na podstawie którego nieruchomość oddana została w użytkowanie wieczyste (kopia poświadczona za zgodność z oryginałem).
Oświadczenie o pokryciu kosztów przeprowadzonego postępowania składane przez wszystkich współużytkowników wieczystych.
Pełnomocnictwo – w przypadku występowania przez Pełnomocnika określające prawidłowo zakres umocowania z podpisem i danymi mocodawcy oraz osoby, której udzielono pełnomocnictwa.
Opłaty
Brak
Tryb odwoławczy
Brak
Podstawa prawna
Art. 32 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
Dodatkowe informacje
Nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu, z zastrzeżeniem art. 32 ust. 1a i ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (zwanej dalej ugn).
Zgodnie z ugn sprzedaż następuje w trybie bezprzetargowym. Nieruchomość gruntowa stanowiąca własność Skarbu Państwa może być sprzedana użytkownikowi wieczystemu za zgodą wojewody. Zgody wojewody nie wymaga sprzedaż na rzecz użytkownika wieczystego nieruchomości, o których mowa w art. 51 ust. 2 i art. 57 ust. 1. ugn.
W toku postępowania organ właściwy do rozpatrzenia wniosku może żądać od Wnioskodawcy dodatkowych dokumentów, uaktualnienia dokumentów już złożonych, bądź występować do innych organów i urzędów w celu pozyskania dodatkowych dokumentów oraz informacji niezbędnych do rozpatrzenia wniosku.
W przypadku, gdy nieruchomość jest przedmiotem współużytkowania wieczystego, wnioski o sprzedaż prawa własności nieruchomości muszą być złożone przez wszystkich współużytkowników wieczystych nieruchomości.
Organ właściwy do rozpatrzenia wniosku każdorazowo bada, czy w stosunku do nieruchomości nie toczą się postępowania administracyjne dotyczące prawidłowości jej nabycia przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego oraz postępowania z wniosków dawnych właścicieli lub ich następców prawnych o zwrot.
Z dniem zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości wygasa, z mocy prawa, uprzednio ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Przepisu art. 241 Kodeksu cywilnego nie stosuje się. W razie wygaśnięcia użytkowania wieczystego opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego za rok, w którym prawo wygasło, podlega zmniejszeniu proporcjonalnie do czasu trwania użytkowania wieczystego w tym roku.
Cenę sprzedaży nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość, określona w operacie szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego oraz w oparciu o ugn i ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Na poczet ceny nieruchomości gruntowej sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości, określoną według stanu na dzień sprzedaży.
Sprawa kończy się umową w formie aktu notarialnego bądź pismem odmawiającym uwzględnienia wniosku.
Wnioskodawca ponosi koszty materiałów geodezyjno-kartograficznych, operatu szacunkowego, podania do publicznej wiadomości informacji o wywieszeniu wykazu, oraz wszelkie koszty związane z zawarciem umowy notarialnej, oraz wpisami sądowymi.
Składanie wniosków nie jest ograniczone terminem.